EJU TOP Junior cup Saint Petersburg - 21.-22.04.2012.g. Saint Petersburg, RUS
autor: Slavko Preradović
29.04.2012.g.

Hrvatska ženska juniorska reprezentacija prošlog je vikenda, 21.-22. travnja nastupila na Europskom top kupu do 20 godina u Saint Petersburgu. U Rusiji je sudjelovalo 20 zemalja s tri kontineta iz Azije, Amerike i Europe. Ukupno 378 judaša (217 juniora i 161 juniorka) natjecalo se na jednom od najprestižnijih juniorskih kupova. Hrvatske boje na tatamiju u Rusiji branile su tri djevojke sa splitskih Pujanki Ana Kokeza (-63kg.), te Barbara Matić i Monika Šarić (-70kg.) i Ivana Šutalo (+78kg.) iz JK Dubrovnik.

Hrvatska ženska juniorska reprezentacija na EJU top kupu u Saint Petersburgu

Zlato i dva peta mjesta iz Rusije
Ostvarivši tri pobjede u najbrojnijoj kategoriji juniorki do 63kg. odlično je startala Ana Kokeza (JK Pujanke). Plasiravši se time u poluzavršnicu turnira u Rusiji, Ana na žalost gubi slijedeći dvoboj od kasnije prvakinje Francuskinje Pinot. U popravnoj borbi za brončano odličje mlada Splićanka bila je slabija od Nizozemke Veleme, te osvojivši 5. mjesto ostala na domak pobjedničkom postolju.

Barbara Matić izborila zlatno odličje

Final under 70kg: Matic (CRO) vs. Gabaidze (RUS)
U konkurenciji juniorki do 70kg. među 21 natjecateljicom nastupile su i dvije hrvatske predstavnice. Najmlađa reprezentativka Monika Šarić izgubila je prvi meč protiv kasnije trećeplasirane Ruskinje Tokareve, te nažalost ostaje bez prava daljeg nastupa. U istoj kategoriji druga judašica JK Pujanke Barbara Matić izborila je zlatno odličje. Kao najbolje rangirana europska judašica bila je slobodna prvo kolo, te na putu do polufinala po kratkom postupku maksimalnim rezultatom 10:0 (ippon) pobijedila reprezentativke Ukrajine i Rusije. Za ulazak u finale morala je odraditi čitavu borbu protiv Nizozemke Schellekens, koju nakon dvije kazne (shido) pobjeđuje rezultatom 5:0 (yuko). U samoj završnici vrlo dobro pripremljenom taktikom 17–godišnja Splićanka pod vodstvom trenera Slavka Preradovića pobjeđuje domaću favoritkinju Gabaidze. Osiguravši najviše mjesto pobjedničkog postolja u Rusiji Barbara Matić izbija na prvo mjesto Europske juniorske rang liste čime već sada osigurava nastup na juniorskom prvenstvu Europe, koje se ove godine sredinom rujna održava u Poreču.

U samoj završnici Barbara Matić (JK Pujanke) pobjeđuje domaću favoritkinju Gabaidze

Ostvarivši dvije pobjede i dva poraza u najtežoj kategoriji juniorki preko 78kg. Ivana Šutalo (JK Dubrovnik), učenica Željka Đapića osvaja 5. mjesto. Zlatnim odličjem Barbare Matić i osvajanjem dva peta mjesta naše djevojke definitivno su opravdale status evidentnih reprezentativki. Nakon uspješno odrađenog turnira u Saint Petersburgu naše su natjecateljice ostale na pripremama do srijede, 25. travnja.